4 Yaş Eğitici Oyunlar

4 Yaş Eğitici Oyunlar
0

Çocukluk çağında oynanan oyunlar, bireylerin zeka gelişimlerinde büyük rol alıyor. Bu oyunların içerisinde yakar top, saklambaç, ebelemece ve evcilik de bulunuyor. Zeka gelişiminin yanı sıra fiziksel olarak oynanan oyunlar kas ve iskelet sisteminin güçlenmesini de sağlamakta. Özellikle 4 yaş eğitici oyunlar, dönem itibarıyla çocukların gelişiminde epey etkili.

En Güzel 4 Yaş Oyunları (Eğitici)

2010 yılından sonra doğan bebeklerin tümü gelişmiş milenyum çağı çocukları. Dolayısıyla teknoloji ile iç içe olmama gibi bir durumları da bulunmuyor. Ebeveynler çocuklarının sağlıkları için bazı sınırlar koyuyorlar, ama onları teknolojiden uzak tutmak bir hayli güç hale geldi.

Elektronik aygıtlar, bir pazarlama stratejisine göre üretilir. Bu durumun da bazı sonuçlar doğurması kaçınılmaz oluyor. Örneğin; cep telefonu ve tabletlerin bir kullanım ömrünün olması pazarlama stratejilerinden yalnızca bir tanesi. Ayrıca içerik anlamında da üretilen oyunlar ve programlar da bu stratejiye uygun hale getirilmeye çalışılır. Çocuklar tablet ve telefonları elinden almadığınız taktirde sıkılana kadar oynayacaklardır. Yeni oyunlar keşfetmeye çalışacaklar, aygıtı tamamen öğrenene kadar -deyimi yerindeyse kurcalayacaklardır.

Fiziksel ve Dijital 4 Yaş Oyunları

Çocuklarınızın, tablet ve telefonla oynamak istediğinde daha verimli vakit geçirmesini elbette istersiniz. İşte o zaman doğru yerdesiniz! Çünkü bu yazıyı hazırlarken çocuklarınızın görsel ve işitsel zekalarının yanı sıra motor becerilerinin gelişimine de katkıda bulunabilecek birçok içeriği derledik. Gelin zaman kaybetmeden bu oyunlara bir göz atalım.

Evet – Hayır Deme!

Bu oyun size de tanıdık gelmiş olabilir. Erkan Yolaç’ın 90’ları kasıp kavuran evet – hayır oyununu siz de çocuklarınızla oynayabilirsiniz. Hem onlarla keyifli vakit geçirin hem de onların gelişimine katkıda bulunun.

Bu oyun çocuklarınızın çabuk düşünme, pratik zeka gibi mental yönlerini kuvvetlendirmekle kalmayıp güzel bir diksiyona da sahip olmaları konusunda onlara farkındalık sağlar. Oyunu popülerliğinden dolayı biliyor olabilirsiniz ama biz yine de bilmeyenler için tekrar anlatalım. Evet Hayır Oyunu isminden de anlaşılacağı üzere, bu iki kelimeyi söylememek üzerine kurulu.

Bu oyunun bir diğer versiyonu ise alfabeden bir harf seçip sorulara bu harfle başlayan kelimelerle cevap vermeye çalışmaktır. Bu oyunla birlikte çocuğunuzun kelime dağarcığını artırmaya teşvik edebilirsiniz.

Mental-Up

Yazımıza telefon ve tabletler için hem güvenli hem de reklamsız bir oyunla devam edelim. Mental-Up geçtiğimiz aylarda 10 milyon kullanıcıya ulaşmayı başardı. Yıldız Teknik Üniversitesi akademisyenleri tarafından içerikleri hazırlanan bu uygulama, aynı zamanda Pedagojik Ürün Sertifikası’na da sahip. İçeriğine gelecek olursak; 150’den fazla eğitici oyun, 200’den fazla fiziksel spor hareketleri ve oyunlar içerisinde zaman geçirdikçe zorlaşan seviyeleri mevcut. Bununla da bitmiyor aslında. Çocuğunuzun günlük ve haftalık olarak gelişimini takip edebileceğiniz bir programlama sistemi de bulunuyor.

Ücretsiz denemek isterseniz: MentalUP’ı ücretsiz dene

Çocuklarınızın hafızasını güçlendirecek oyunlar onların öğrenme becerilerini kuvvetlendirecektir. Dikkat üzerine kurulu stratejik seviyeler, konsantrasyon sağlamada çocuklarınıza büyük katkı sağlayacaktır. Mental-Up uygulamasını elektronik aygıtınızın Store uygulamasından ücretsiz edinebilirsiniz.

Araba Oyunları

Bu oyunda bahsettiğimiz aslında mobil bir uygulama değil. Çocukken, arkadaşınızda ya da mağazanın vitrinlerinde gördüğünüz uzaktan kumandalı arabaları hatırlıyor musunuz? Şu an ben bu yazıyı yazarken çocukluğumda kırtasiyeden aldığım bir oyuncak aklıma geldi mesela.

Bu tip oyuncaklar aslında çocuklarınıza büyük katkı sağlar. Tabii çocuk oldukları için bu oyuncakları bozmaları çabuk olacaktır. Ama uzaktan kumandalı bir arabayı doğru kullanmayı öğrenmek onların pratik zekalarını, motor becerileri geliştirecektir. Hatta birkaç adım daha ileri gidip onlara bir iş makinası almayı düşünün.

Mekorama

Mekorama, bir dizi bulmaca çözümü ile ilerlenebilen bir oyun. Bu oyunda tatlı ve küçük robotlar, sizden yön talep etmenizi istiyor. Işık sihirleri ve zekanızı zorlayan bir takım oyun dizgisine sahip Mekorama, çocuklarınızın problem çözme yeteneğini güçlendirecektir. IOS ve Android platformlarından bu uygulamayı edinebilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir