Alberts Camus’nun Kitapları ve Edebi Kişiliği

Alberts Camus’nun Kitapları ve Edebi Kişiliği
0

Albert Camus’un kitapları ve edebi eserleri pek çok edebiyatsever tarafından ilgiyle takip edilir. Yazar, 1957 yılında aldığı Nobel Edebiyat Ödülü ile ismini daha çok duyurur.

Absürdizm akımının öncülerinden olduğu bilinen Albert Camus, varoluşçuluk ile ilgilenmiştir. “Yabancı” ve “Veba” Albert Camus’un kitapları arasında en ilgi duyan eserlerdir.

Albert Camus Nasıl Bir Edebi Kişiliğe Sahiptir?

Cezayir doğumlu Fransız yazar 1913 yılında dünyaya gelir. Babası I. Dünya Savaşı sırasında yaşamını yitirirken o, annesi ile baş başa kalır. Gençlik yıllarında futbola ilgi duyarken vereme yakalanarak farklı bir alana yönelir ve felsefe eğitimini tamamlar. Önemli eserler kaleme alan Albert Camus’un edebi kişiliği şöyledir:

  • Albert Camus, eserlerini kaleme almadan önce dönem yazarlarını yakından takip eder ve ilgiyle okur.
  • Gide, Malraux, Montherlant ve pek çok Fransız yazarın eserlerini okuyarak kendini geliştirir.
  • Dönemin solcu aydınlarından olan Albert Camus; Komünist Partisi’ne üye olarak İşçi Tiyatrosu için de oyunlar yazar.
  • Yayın yönetmenliği, başyazarlık, politika muhabirliği, kitap eleştirmenliği gibi çeşitli alanlarda görevler üstlenir.
  • Sömürgeciliğe karşı bir tavır sergileyerek insancıl şekilde eserlerini kaleme alır.

Döneminde pek çok işlere imza atan Albert Camus, metafiziği savunan çalışmalar ortaya koyar.

thumbnail
Önerilen Yazı
Rıfat Ilgaz’ın hayatı ve edebi kişiliği

Albert Camus’un Kitapları Nelerdir?

Kaleme aldığı eserlerle Nobel Ödülü kazanan yazar, pek çok eserinde kendi hayatından kesitler de sunar. Albert Camus’un kitapları şu şekildedir:

Asturya’da İsyan

Yazar bu eserini Emek Tiyatrosu’nda yer alan arkadaşları ile beraber kaleme alır. Eser, 1934 yılında Asturya isyanını konu alır. İktidara karşı bir işçi isyanı olan bu olay sonrasında pek çok kişinin hayatı tamamen değişir.

Adiller

1949 yılında kaleme alınan eser, Grandük Sergey’e devrimci örgütler tarafından yapılan suikastı konu alır. Albert Camus’un kitapları arasında yer alan eser, insanların varoluş amaçlarını sorgular.

İlk Adam

Bu eser yazarın hayatını kaybetmesi ardından yayınlanır. Feci bir trafik kazası sonrasında hayatını kaybeden yazarın eşyaları arasında yarım kalan bir eser bulunur. Albert Camus’un kurguladığı sondan uzak olsa da onun anısına 20. yüzyıla damgasını vuran bir kitaptır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Ahmet Hamdi Tanpınar ‘ın hayatı, şiir ve sanat anlayışı

Biyani

Eserde kurgulanan karakter içsel sorgulamalar peşindedir. Felsefi yönü ağır olan bir eserdir. Varoluşçuluğun gerçek anlamı üzerinde durulur.

Yolculuk Günlükleri

Gezi yazısı niteliğinde bir eserdir.  Albert Camus’un 1946 ile 1949 yılları arasında yani II. Dünya Savaşı sonrasında Amerika’ya yaptığı seyahatler konu alınır. Nesnel dünyanı edebi şekilde aktarıldığı gezi yazısından ziyade ustaca bir kalemle aktarılan bir eserdir.

Yabancı

Olaylar, içinde bulunduğu toplumun yaşam tarzına düşünce yapısına yabancı kalan Meursault çevresinde döner. Albert Camus’u tüm dünyaya tanıtan önemli bir eserdir.

Sisifos Söyleni

Felsefi düşünceler üzerinden kurgulanan bir romandır.

Albert Camus’un kitapları arasında yer alan eserde; hayatı anlamsız bulan fakat intihar peşinde koşmayan bir karakter üzerinde durulur.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir