İlham Veren Sanat Sözleri

İlham Veren Sanat Sözleri
0

İlham veren sanat sözleri eserleri ve yaşamlarıyla herkese örnek olan liderler, bilim insanları ve sanatçılar tarafından söylenmiştir. Kendilerinden sonraki kuşakları etkilemeyi başaran isimler, adeta tarihe tanıklık eden sözleriyle zihin ve düşünce kontrolünün insan yaşamı üzerindeki önemini dile getirmiştir.

Leonardo Da Vinci’den Sanat ve Hayata Dair

İlham veren sanat sözleri arasında ilk olarak Da Vinci’nin bir sözüyle başlayacağız. Rönesans dönemi sanatçıları arasında adı ilk akla gelen isimlerden biri olan Leonardo Da Vinci sadece sanata değil bilime de eserleri ve felsefesiyle yol göstermiştir.

“Bakan ama göremeyenlerden, konuşan ama dinlemeyenlerden ve dokunan ama hissetmeyenlerden uzak durun.”

Önemli hatırlatmalarına yer verdiği defterinde yazan bu sözüyle Leonardo, insanın yaptığı işe ve sevdiklerine zaman ayırıp değer vermesi gerektiğini net bir dille ifade etmiştir.

Pablo Picasso’dan Sanat Hakkında Söz

Fransa’da yaşamış İspanyol ressam aynı zamanda şair, oyun yazarı ve sahne tasarımcılığı da yapmıştır.

         “Yaratıcılığı körelten şey sanatçının sahip olduğu “iyi” duygusudur.

Yüzyılın en üretken sanatçıları arasında adı geçen Picasso, her zaman en iyinin, en güzelin ve daha başarılının peşinden koşmuştur. Kendinden sonra gelen sanatçıları da sözleriyle etkilemeyi başaran ressam çok yönlü kişiliğiyle dikkat çekemiştir.

Oscar Wilde’in Sanat ve Sanatçı Tanımı

İrlandalı oyun yazarı, romancı ve şair olan Oscar Wilde, toplumsal olaylar karşısında dile getirdiği düşünceleriyle de ünlüdür. Wilde’ın aşağıdaki sözü ilham veren sanat sözleri arasında en popüler olanlardan biridir.

         “Dünyanın tek ciddi işi sanattır. Sanatçı ise ciddi olmayan tek kişidir.”

Özgürlüğe olan düşkünlüğüyle her eserinde okuyucu ve izleyicinin bakış açısını değiştirmeyi hedefleyen Wilde, yaşamı kadar ölümüyle de hayranlarını şaşırtmıştır.

Frida Kahlo’dan Sanata Dair

Meksikalı ressam, sadece sanatıyla değil politik görüşleri ve özel hayatıyla da geniş kitleleri etkilemeyi başarmıştır.

“Eserlerimde rüyalara ve kâbuslara yer vermem. Kendi gerçekliğim sanatımda hayat bulur.”

Verdiği yaşam mücadelesi derslere ve filmlere konu olurken sabrı ve gücüyle beğeni toplayan Frida Kahlo, zorluklar karşısında sergilediği yaşam sevgisiyle güçlü bir kadın olmayı başarmıştır.

Alfred Hitchcock’un Sanat Sözü

Gerilim filmlerinin usta yönetmeni Alfred Hitchcock, filmlerinde akıllara kazınan sahneleriyle her zaman anılır.

         “İlk olarak bir duygu yaratmalı ve sonrasında bu duyguyu sürdürmeyi başarmalıyız.”

Aldığı mühendislik eğitimini yönetmeni olduğu filmlerde ustaca kullanan Hitchcock, kendinden sonra çekilen pek çok filme ilham kaynağı olmuştur.

Albert Einstein’ın Sanat Yorumu

Alman fizikçi ve bilim insanı Albert Einstein, politik görüşleri ve dini yorumlamasıyla da dikkat çekmeyi başarmıştır.

“Sanat evreni ayakta tuttuğu kadar, insan enerjisini de ayakta tutmaya yarayan en önemli kanaldır.”

Bilime olan merakı 5 yaşlarında başlayan Einstein izafiyet teorisi, kuantum fiziği ve fotoelektrik etkisi gibi buluşlarla insan yaşamı üzerinde derin izlere sahiptir.

         “İnsan hep aklının sınırlarını zorlamaya mecburdur.”

Çalışmalarının yanı sıra tarihe ve sanata damga vuran sözleriyle de dikkat çeken bilim insanı hayatını sorgulamaya adamıştır.

Louise Bourgeois ve Sanata Dair Görüşü

Kendi tanıklıklarını eserlerinde gözler önüne seren Bourgeois, Amerikan heykel sanatının öncülerindendir.

         “İyi bir sanatçı olmanın yolu, sessizlik dünyasında var olabilmekten geçer.”

Sanatıyla gerçeküstü izleri günlük hayatın içine dâhil eden heykeltıraş, çalışmalarında farklı dil ve malzemeleri ön plana çıkartmıştır. Annesinin ölümünden sonra aile içinde yaşanan sorunların üstesinden gelebilmek için sanata yönelen Louise Bourgeois, birçok feminist sanatçıya da ilham kaynağı olmuştur.

Madonna’dan Sanat Sözü

Amerikalı şarkıcı, söz yazarı, oyuncu ve iş insanı olan Madonna, en az albümleri kadar özel hayatıyla da dikkat çekmeyi başarmıştır.

         “Ben, hayatımın en önemli deneyimi ve sanat eseriyim.”

Popüler kimliği, skandalları, oyunculuk kariyeri ve konserleriyle bir ikon olmayı başaran Madonna, Rolling Stones dergisi tarafından düzenlenen tüm zamanların en iyi 100 artisti listesinde 36.olmuştur.

Dünyaca ünlü isimler tarafından söylenmiş ilham veren sanat sözleri özellikle gençleri etkilemeyi başarmış ve hayatın anlamına değer katmıştır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir