İnsan Olmak

İnsan Olmak
1

İnsan sanılanın ve bilinenin ötesinde, daha güçlü, daha kutsal bir varlıktır benim için. İnsanın yapabileceklerinin sınırı yoktur. Her insanın dünyayı değiştirebileceğine inanırım. En azından her birimiz en az bir kişinin dünyasını değiştirme potansiyeline sahibiz. En azından kendimizin…

Jean D’arc filminde hiç unutamadığım bir replik vardır; “Ben değilsem kim? Şimdi değilse ne zaman?” Hayat felsefem de bu replikle yüz bulmuş ve iyice su yüzüne çıkmıştır. “Ben herşeyi başarabilirim.” Yıllar geçtikçe, deneyimler arttıkça kazın ayağının pek de öyle olmadığını, insanın başarılarıyla, acılarıyla, beceriksizlikleri ve şanssızlıklarıyla bir bütün olduğunu daha iyi anlıyorum. Acılarım ve başarısızlıklarım yoksa her zaman eksik bir yanım. Hayatı bütünüyle kabullenip birşeyleri değiştirmeye başladığınızda en azından bunun için çabaladığınızda kendinizi daha bir insan, daha bir güçlü hissediyorsunuz. Nietzsche‘nin “Beni öldürmeyen şey, daha da güçlendirir beni..” dediği gibi her başarısızlık, her şanssızlık hayatta yolunuzu tıkayıp pes edeceğinize daha bir sıkı sıkı daha bir hevesle bağlanıyorsunuz hayata.

Tam da bu noktada size Amnesty (Uluslararası Af Örgütü ) ‘nin hazırladığı bir kısa filmi izletmek istiyorum.

“İmzanız sandığınızdan daha kuvvetlidir.”

Hazır yukarıdaki konuya değinmişken Aralık 07’den bu yana benim devraldığım(acı gerçek ama satın aldığım) ve yerine kendim yeni bir site hazırlayıp yayına sunduğum www.siddetehayir.org dan bahsetmek istiyorum. Destek görmediği için öyle bir kenarda kalan bir siteydi. Çünkü şiddete karşı tepkisiz ve duyarsız bırakıldık, en büyük sorunlarımızdan birinin bu olmasına rağmen. Ama yılmak yok, bunları da yapmasak insan olduğumuzu ne zaman hatırlayacağız. Üniversitede hocalarım sık sık tekrarlardı, Oğlum neyden en çok rahatsızlık duyuyorsan onun filmlerini yap, diye. Haklılardı. Tabii film çekmek bütçe sıkıntısı nedeniyle çok zor bir olay. Her derdimizi “şimdilik” film yapamıyoruz diye elimiz kolumuz bağlı duracak değiliz elbette.

Çünkü insan haykırabildiği kadar insandır. Ve o güzel Hadis-i Şerif teki gibi;

“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. Çok etkileyiciydi.Keşke çizgilerdeki kurtuluş gerçek olsa…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir