Kadın olmanın da var olmanın da zor olduğu memleket…

Kadın olmanın da var olmanın da zor olduğu memleket…
1

Hepimizin içi acıyor, 70 milyon kahroluyoruz şüphesiz…
Herkes öfkesiyle, acısıyla, nefretiyle bir şeyler yazıyor.
Ama…
Bu ülkede ağaç olsan dallarını koparırlar, çimen olsan üstüne basarlar, binlerce yıllık tarihi bugüne taşıyan eser olsan üzerine isimlerini yazarlar, çiçek olsan yapraklarını yolarlar, deniz olsan çöplerini dökerler, kaldırım taşı olsan üzerine tükürürler, kedi olsan duvardan duvara vururlar, köpek olsan tekmelerler, yanlışlıkla omzun çarpsa silah çekip vururlar. Var olmanın bile zor olduğu bir ülkede kadın olmanın zor olduğunu yeni mi fark ettiniz?
Yukarıda saydığım “suçlarla” yaşanan vahşet arasında bir bağlantı kurmakta zorlananlar olabilir. Fakat önce insan daha da önce bir canlı olduğumuzu fark etmeden cinsiyetler üzerine yapacağımız çıkarımlar ne kadar faydalı olabilir? Yaşadığı dünyayı bir ağaçla bile paylaşmakta güçlük çeken birinden kadınla paylaşmasını beklemek biraz safdillik olmaz mı?
Değinilmesi gereken bir nokta daha var. Potansiyel “sapkın” ve “potansiyel “cani”leri ne yapacağız? Halının altına itmeye ve pislikten halının görünemez hale gelmesini mi beklemeye devam mı edeceğiz yine? Herkes verilecek cezalar üzerine konuşurken benzer olayların yaşanmaması için ileriye dönük rehabilitasyon ve ıslah çalışmalarından kimse bahsetmiyor. Sokakta yürüyen bir kadına “laf atan” birinin psikolojik destek alması gerektiğinden, ailelerin çocuklarına cinsellik hakkında bilgi vermesinin ayıp olmadığından bahsetmeye sanırım hala yürekler yetmiyor.
Okullarda cinsellik eğitimi verilmesi konusunda tek tük sesler çıkıyor, tabuların yıkılması için kimse bir adım atmıyor.
Bencillik öylesine kanıksanmış ki artık ülkece yaşanan bu utancın ardından birçok insan kendi içini rahat ettirmek peşinde. Birçok söylemin de sırf bu yüzden olduğunu düşünüyorum. Caniler elbetteki en ağır cezaları almalı fakat hangi cezayı alırsa alsın kimsenin içi rahat etmeyecek bu unutulmasın.
Yaşanan acı unutulmayacak… Ülkede her kadın için bu tehlike, dramatik bir travma olarak kalacak ve her baba için ve her eş her ağabey için yani hepimiz için.
Bu vahşet, yargı sisteminin yanı sıra eğitim sistemi için de bir milat olmalı, olmak zorunda, olacak!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. Bende birşeyler karalamak isterdim, fakat öylesine güzel yazmışsın ki hocam. Ne diyeceğimi bilemedim, yüreğinize, klavyenize sağlık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir