Kedili Baba (Godfather İncelemesi)

Kedili Baba (Godfather İncelemesi)
0

“Ona reddedemeyeceği bir teklif yaptım.” Filmin unutulmaz repliği olsa da filmi çekmesi için teklifte bulunulan Sergio Leone “ben kendi mafya filmimi çekeceğim” diyerek Godfather’ı çekmeyi reddeder. Senaryosunu Mario Puzo’nun kitabından uyarlayarak sinemaya aktarmak Rainmaker veya The Outsiders’dan hatırlayabileceğiniz Ford Coppola’ya düşer. Kameranın başınaysa Annie Hall ve Başkanın Tüm Adamları filminde de görüntü yönetmeni olan Gordon Willis geçer. İzlemeyeniniz yoktur sanırım, 40ların Amerika’sında İtalyan mafya ailesi Corleone’lerin öyküsünü. Perde kararır ve müziği duymaya başlarsınız nı nı nı nını nını nını nı nı nııııııı ve sonra nasıl geçtiğini anlamadığınız 175 dakika… Bu filmde seyirciyi büyüleyen nedir? Kusursuz çekimi mi? Senaryosu mu? Işık senaryo uyumu mu? Ayakta alkışlanılacak oyuncu performansları mı? Yoksa sinemada nadir rastlanan kurgusu mu? Hepsi ve fazlası mı? Baba filmi tüm hatlarıyla bir mafya filmidir, ama zannedildiği gibi içinde mafyaya övgü mesajları taşımaz. Aksine tüm hayatları tek tek, zorluklarıyla, hatalarıyla olduğu gibi verir. Film ilerledikçe mafya dünyasının çok da özenilecek bir dünya olmadığını anlarsınız.Corleone ailesinin birbirine bağlılığı, aile içi hiyerarşisi İtalyan ve Türk aile yapısının ne kadar da benzer olduğunu düşündürüyor ister istemez.

6 milyon dolara mal olan bu film gişe gelirlerinden 245 milyon dolar kazanarak sinemasal başarısına finansal başarısını da eklemiştir.

8 dalda Oscar’a aday olan Baba 1 En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Uyarlama senaryo ödüllerini aldı..

Elinde kedi olan Baba…

Senaryoda aslında kedi yoktur elinde Brando’nun ama Brando ustalığını ortaya çıkarır, sette gezinen sokak kedisini alır eline böyle çekelim der, katarsis sezinleyen Coppola karşı çıkmaz. Sahne kediyle çekilir. Brando “İhtiras Tramvayı”yla başlayan kariyerinin en iyi performanslarından birini de bu filmde verir.

Ve iki sene sonra Mario Puzo ve Coppola yeniden otururlar daktilonun başına. Baba 2 yi yazarlar.

Kimilerine göre serinin en iyi filmi olan bu filmde Vito Corleone yani ailenin babası bu filmde gençliğiyle Robert de Niro olarak karşımıza çıkar. Vito’nun amerikaya gelişini ve bu büyük mafyalığa ilerleyen süreci anlatır. Yapım şirketi Paramount Pictures ilk filmdeki büyük başarıyı görünce bu filmde keseyi biraz daha açmıştır ve 13 milyon dolara mal olmuştur.En İyi Film,En iyi yardımcı oyuncu , en iyi uyarlama senaryo,en iyi yönetmen, en iyi sanat yönetmeni,en iyi orijinal müzik olmak üzere 6 adet Oscar almıştır. Ve bu bir devam filmine verilen ilk Oscar’lardır.

Ve 1990 yılında yeniden selamlar bizi Corloenoler…

Don Michael Carlione artık yaşlanmıştır ve bundan sonraki amacı ailesini suç örgütü konumundan çıkarmaktıt. Fakat bu o kadar da kolay olmayacaktır. Serinin en kötü filmi sayılan bu film yine de izlemeye değerdir.

Filmin Repliklerinden

Hayatım boyunca dikkatsiz olmamaya çalıştım.Kadınlar,çocuklar dikkatsiz olabilirler,ama erkekler asla…

Dostluk ve para,zeytinyağı ve su gibidir.

Dostlarına yakın ol ama düşmanlarına daha da yakın ol

İntikam, soğuk yenildiğinde daha lezzetli olan bir yemektir

Finans bir silahtır, politika tetiği ne zaman çekeceğine karar vermektir

Bana ne ihanet eti.aklım mı yüreğim mi?

Tanrının bize gösterdiği bir şey varsa oğlum, o da kimsenin öldürülemez olmadığıdır

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir