Matematiğin Aydınlık Dünyası


4

Matematikten nefret ederim ama öyle böyle değil, en ufak bir işlem bile bana zul gelir ve beni çileden çıkarır. Hatta orta okuldan bu yana da başarılı olduğum yani 5’lik sisteme göre 2 alabildiğim bir sınav dahi yoktur. Eğitimime sözel branşlarda devam etmemin bir sebebi de budur.

Matematikle ilgili bu büyük aşkıma değindikten sonra meseleye girebilirim. Türk televizyonlarından umudunu çoktan kesmiş bir Türk televizyoncusu olarak yine umutsuzca kanalları dolaşırken Kanal D’de son derece ilginç ve değişik bir programa rastladım. Tabii prime time da yayınlanan bu programın zorunlu olarak yayınlanan bir ceza programı olduğunu anlamam çok sürmedi. Nerde bizim televizyon yöneticilerinde böyle programları gönüllü yayınlayacak sorumluluk duygusu ve kalite zevki.

Meğer benim matematiğe olan nefretim kötü eğitimcilerin ve son derece kötü tasarlanmış eğitim sistemimizin yan etkilerinden sadece biriymiş. Matematik hayatla ilişkilendirilince ne kadar da zevkli, ilginç ve sıradışıymış.

Son derece keyifle izledim Sinan Ertöz’ün 1994 yılında Trt için yaptığı belgeseli, son derece aydınlatıcı bilgileri çok yalın bir dille ve gayet doyurucu bir görsellikle  sıkıcı olarak bildiğimiz matematiği bir televizyon zevkine dönüştürüp yıllar önce bize sunmuş da bizim haberimiz yokmuş meğer.

Yeni yeni öğrendiğime göre program daha sonra kitaplaştırılmış ve satışa sunulmuş hatta Trt vcd olarak program kayıtlarını da satışa sunmuş. Umarım edinebilirim, matematikle ilgilenenlerden çok matematiğin sıkıcı olduğunu düşünen herkese şiddetle tavsiye ederim. Ulaşmak isterseniz ulaşabileceğinize eminim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (4)

  1. meraklandim simdi… :) ve ulasmak istiyorum…

  2. slm
    Benim matematiğe olan bakış açımı değiştiren bir proğram..çok büyük bi şevk ile izledim.matematiğin bana bir gün bu kadar zevkli gelebileceğini hiç düşünmemiştim.meğer hayatımızda sayıların ne büyük bir yeri varmış.şiddetle tavsiye ediyorum!

  3. ..ve tabi bu siteyi de:)

  4. Merhaba Ahmet Bey, matematiği çocuklara ve gençlere sevdirme adına çalışmalar yapan bir eğitimciyim.Matematik eğitimi ile ilgili değerlendirme yazınızı beğeniyele okudum.Uygun görür ve gönderirseniz bu yazınızı http://www.matematigisevdirenadam.com adlı Web sitemde paylaşmak istiyorum.Çalışmalarınızda Başarılar Dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir