Mona Lisa Tablosunun Hikayesi Nedir? Neden Ünlü? Kim Yaptı?

Mona Lisa Tablosunun Hikayesi Nedir? Neden Ünlü? Kim Yaptı?
0

Mona Lisa tablosu, dünya üzerinde en bilindik ve ünlü yağlı boya tablodur. Esasen tablo Rönesans dönemini yansıtır. Tablonun hikayesi, neden ünlü olduğu ve kim tarafından yapıldığı yazımızın ilerleyen satırlarında yer almaktadır.

Mona Lisa Tablosu Neden Ünlü?

16. yüzyıla ait bir tablo olmasına rağmen asıl ününü 19. yy’da ortadan kaybolması ile kazanmıştır. Fransa’daki Louvre Müzesi’nde sergilenen tablo, yine o müzede çalışan bir kişi tarafından çalınmıştır. Bu hırsızlık olayı, dünya gündemini uzun süreler meşgul etmiş ve tablonun bilinirliği daha da artmıştır.

Mona Lisa’nın sanatsal açıdan önemi de birtakım teknik analize dayanarak yapıldığı takdirde, bu kadar ünlü olması daha da anlamlandıralabilir. Altın oranı gözetilerek resmedilmiş olan bu tabloda, resmedilen kadının gerçeğe çok yakın bir şekilde resmedilmesi ve tablonun canlılığı da ününe ün katan özelliklerdir.

Mona Lisa Tablosunu Kim Yaptı?

leonardo da vinci
leonardo da vinci

Mona Lisa tablosu, Leonardo Da Vinci tarafından 1506 yılında resmedilmiştir. 77 cm boyunda ve 53 cm genişliğinde bir tablodur. Da Vinci 1425-1519 yılları arasında, Floransa ve Fransa’da yaşamıştır. Kendisi filozof, astronom, mühendis, kartograf, mimar, jeolog, heykeltıraş, müzisyen, anatomist, matematikçi ve ressamdır. Sanat, bilim ve felsefe ile uğraşan Da Vinci, bu yönüyle dünyada büyük etki yaratmış bilim adamı ve sanatçı olarak tarihe ismini yazdırmıştır.

Resmettiği Mona Lisa yağlı boya tablosu ile tanınsa da, birçok bilimsel buluş yapmış, sanat ve felsefeye çok büyük katkılar sağlamıştır. Bu tablo da Da Vinci’nin diğer bütün eserleri gibi bir imza ya da tarihe sahip değildir. Giorgio Vasari’nin yazmış olduğu Leonardo Da Vinci biyografisindeki bilgilere dayanarak, bu tablonun Da Vinci’ye ait olduğu ortaya çıkmıştır.

Mona Lisa Tablosunun Hikayesi Nedir?

Mona Lisa tablosunun hikayesi üzerine farklı rivayetler bulunmaktadır.

Rönesans döneminin bir simgesi olan ve o dönemdeki resim tekniğini yansıtan bu tablo, ifade ettiği anlam bakımından çok önemlidir. 1 milyar dolardan daha yüksek bir değere sahip olan Mona Lisa, İtalya’da La Gioconda, Fransa’da ise La Joconde olarak adlandırılmaktadır.

Vasari’nin kitabında yer alan bilgilere göre tablonun Floransa’da yaşayan zengin bir ailenin üyesine ait olduğu söylenmektedir.

Floransa’da yaşayan Lisa del Giocondo, ikiz çocuklarının doğmasının anısına bu tabloyu resmettirmek istedi. Bu ismin tespiti ise 2005 yılında gerçekleşmiştir. Biyografileri ve diğer tarihi kayıtları inceleyen Agostino Vespucci, sonunda Mona Lisa yağlı boya tablosuna kimin resmedildiğini ortaya koyan kişi olmuştur.

Bazı rivayetlere göre, Leonardo Da Vinci, Mona Lisa’yı çok farklı bir şekilde resmetmiştir. Mona Lisa tablosu incelediğinde, tabloda yer alan kadının yüzünde belirli bir mutluluk ve canlılık ifadesi belirmektedir.

Da Vinci, bu ifadeyi yaratabilmek için resim yaparken bazı müzisyenlerin yanında yer almasını sağlamıştır. Bu müzisyenler, müzik çalarken Da Vinci de Mona Lisa’yı resmetmiştir. Bu durum da, portredeki canlı ve gülümser ifadeyi yaratmakta etkili olmuştur.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir