Natalie Portman kimdir?

Natalie Portman kimdir?
0

Natalie Portman’ın Hayatı

Natalie Portman 1981 yılında Kudüs’te dünyaya geldi. 3 yaşındayken ailesiyle birlikte Washington’a taşınan ünlü oyuncu 2003 yılında Harvard Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldu. 6 dili ana dili gibi konuşan güzel yıldız henüz 12 yaşındayken bir pizzacıda keşfedildi. Modellik teklifi alan Natalie Portman oyunculuk yapmak istediğini belirtti ve tiyatro kamplarına giderek kendini geliştirdi.

Natilie Portman’ın kariyeri

Başarılı oyuncu sinema kariyerine zirvede başladı. Henüz 12 yaşındayken Luc Besson’ın sinema tarihinde önemli bir yer edinen Leon filminde oynamaya şansını yakaladı. Portman güzel yüzü ve masum görünüşünün yanı sıra oyunculuğuyla da fark yaratıyordu.

Natalie Portman sinema dünyasındaki yerini 1996 yılında oynadığı  Woody Allen’ın Everyone Says I Love You ve Ted Demme’nin Beautiful Girls filmleriyle sağlamlaştırdı. Aynı yıl Tim Burton’un Mars Attacks! filminde Amerikan Başkanı’nın kızını canlandırarak yükselişine devam etti.

Çocuk yıldızlıktan genç ve yetenekli bir star olmaya terfi eden Natalie Portman 1999 yılında Susan Sarandon ile birlikte rol aldığı Anywhere But Here filmi ile  En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu kategorisinde Altın Küre Ödülüne aday gösterildi.

George Lucas’ın Star Wars serisinde Padmé Amidala karakterini canlandıran ünlü oyuncu serinin 3 filmindeki performansıyla Satürn ödüllerinde 2 kez En İyi Kadın Aktris ve 1 Kez En İyi Genç Oyuncu dalında aday olarak gösterildi. Başarılı oyuncu kariyerinin ilk büyük ödülünü ise Closer filmiyle aldı. Filmdeki Alice rolü ile Yardımcı Kadın Oyuncu dalında BAFTA ve Oscar’a aday gösterilen Natalie Portman En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Altın Küre ödülünü aldı. Güzel oyuncu V for Vendetta filminde kendisini hayran bırakan saçlarını sıfır numara kestirdi.

Goya’nın Hayaletleri, Boleyn Kızı gibi önemli filmlerde boy gösteren Natalie Portman Oscar ödülü içinse Black Swan filmine kadar bekledi.
Darren Aronofsky’nin yönettiği filmle Natali Portman En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını ve En İyi Kadın Oyuncu kategorisinde Altın Küre ödülünü koleksiyonuna ekledi. Black Swan’ın ardından Thor serisinde yer alan güzel oyuncu 2014 yılında da 3 yeni film için kamera karşısına geçti.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir