Nulla Dies Sine Linea

Nulla Dies Sine Linea
0

Bir insan yazmayı başarabiliyorsa neden başka bir şey yapsın ki?

İnsanlara anlatmak istediğim birçok hikâye var ve bu konuda alçak gönüllü olmayacağım bunu yapabilecek bilgi, yeteneğe sahibim. Fikirlerimin, düşlerimin bedenimle birlikte toprak olmasına izin vermeyeceğim ama bu öyküleri okurlara/izleyicilere aktarabilmek için önümde kısıtlı bir zaman var.

Sadece yazarken yaşadığımı hissediyorum ve hayatın her anını yaşanmaya değer buluyorum, uyku için ayırdığımız vakitleri bile hedeflerimiz doğrultusunda değerlendirebileceğimizi düşünüyorum. Bu yüzden de hayatta kendime belirlediğim bazı prensipler var.

İlkelerimin en tepesinde ise elbette her gün okumak ve yazmak bulunuyor. Ne olursa olsun, ne yaşanırsa yaşansın, ne kadar yorgun olursam olayım: her gün okumak ve yazmak…

Yaşamın hayallerimizi gerçekleştirmek için fazlasıyla kısa olduğu gerçeğinden yola çıkarak sadece hedeflerim doğrultusunda yürümek için günlük hayatta vaktimizi çalan birçok şeyden uzaklaşmam gerektiğini düşünüyorum.

Tabii yaşadığımız çağda bunu gerçekleştirebilmek kolay iş değil. İlgi çekebilecek dış etkenlerin sayısı son derece fazla ve kabul etmek gerekir ki zamanın ötesinde kalırsam bütün çabalarım boşa gider.

Bu sebeple kendime her gün yazmam gerektiğini hatırlatmalıyım. “Nulla Dies Sine Linea” deyişini koluma dövme olarak yaptırmamın birinci sebebi budur.

Emil Zola
Emil Zola

Gelelim bu Latince deyişin anlamına…

Bir eskiçağ bilgini olan yazar ve filozof Büyük Plinius’un,  yaşadığı dönemin en büyük ressamlarından biri olan Apelles’e atfettiği bu söz “çizgisiz bir gün, gün değildir” anlamını taşıyor.  Günümüzde ise “yazısız gün, gün değildir”, “okumadığın gün, gün değildir” gibi yorumları da bulunmakta.

Nulla Dies Sine Linea genellikle yazarlar tarafından yaşam ilkesi olarak kabul edilirken Emile Zola’nın da bu sözü motto olarak benimsediği öne sürülüyor. Bazı kaynaklarda Zola’nın çalışma masasına bu sözü kazıdığı iddia edilirken 1937 yılında Dieterle’nin çektiği The Life Of Emile Zola filminde ise aynı yazı yazarın şöminesinin üzerinde de görülüyor.

Bu da merak edenler için aynı gün yaptırdığım iki dövmenin fotoğrafı:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir