Okuma Listem: Nisan Ayı

Okuma Listem: Nisan Ayı
1

Genelde kitaplarımı aylık olarak alırım, farklı tarzlardan birçok  kitap olunca masamın üstünde okurken daha rahat oluyorum. Örneğin bir roman okurken çok yorulduğumu hissedersem açıyorum bikaç deneme yazısı okuyorum, sonra yeniden romana dönüyorum. Herhangi türde bir eser okurken pes edeceğinizi düşündüğünüz de farklı bir kitabın birkaç sayfası bir anda yeniliyebiliyor okuma hevesinizi.

Günlüğümün başlığında koskocaman kişisel yazıyor, fakat ben bu kişiselliği hiç yazıya dökmüyorum. Bundan sonra günlük görevini de yerine getirmesi için biraz daha rahatlamak için, ileriden bakıp geçmişi daha rahat sorgulamak ve tartmak için bu tip yazıların gerekli olduğunu düşünmeye başladım. Neyse sözü fazla uzatmadan, Nisan ayı okuma listemi açıklıyayım :) Bakalım bu ay hangi kitaplar kitaplığımın yeni sakinleri olmuş;

Bin Muhteşem Güneş

Khaled Hosseini’nin ikinci kitabı.

Nereye giderseniz gidin, ülkeniz peşinizden gelir. Artık siz orada yaşamasanız da o içinizde yaşar. Afganistan’ın Khaled Hosseini’de yaşadığı gibi…

Bin Muhteşem Güneş, ilk romanı Uçurtma Avcısı’yla tüm dünyada inanılmaz bir başarı yakalayan Hosseini’nin ikinci romanı. Yazar bu romanında da yine doğduğu toprakları anlatıyor. Bu kez iki kadının kesişen yaşamları ve dostlukları üzerinden…

Küçük yaşta evlendirilen kızlar, çocuğu olmayan kadınlar, babaya ya da çocukluk arkadaşına duyulan, geçmişe gömülmüş aşklar…

Khaled Hosseini, hasreti, dostluğu, aşkı ve insanlığı en iyi anlatan yazarlardan. Başarıyla kurduğu olay örgüsüyle, çıkmaz yolların nasıl düzlüklere açılabileceğini gösteren yaratıcı bir kalem.

Bin Muhteşem Güneş, kelimenin tam anlamıyla ‘beklenen’ bir roman… (Tanıtım Yazısından)

Uçurtma Avcısı

Khaled Hosseini’nin ilk kitabı.

Emir ve Hasan, Kabil’de monarşinin son yıllarında birlikte büyüyen iki çocuk… Aynı evde büyüyüp, aynı sütanneyi paylaşmalarına rağmen Emir’le Hasan’ın dünyaları arasında uçurumlar vardır: Emir, ünlü ve zengin bir işadamının, Hasan ise onun hizmetkârının oğludur. Üstelik Hasan, orada pek sevilmeyen bir etnik azınlığa, Hazaralara mensuptur.

Çocukların birbirleriyle kesişen yaşamları ve kaderleri, çevrelerindeki dünyanın trajedisini yansıtır. Sovyetler işgali sırasında Emir ve babası ülkeyi terk edip California’ya giderler. Emir böylece geçmişinden kaçtığını düşünür. Her şeye rağmen

arkasında bıraktığı Hasan’ın hatırasından kopamaz.

Uçurtma Avcısı arkadaşlık, ihanet ve sadakatin bedeline ilişkin bir roman. Babalar ve oğullar, babaların oğullarına etkileri, sevgileri, fedakârlıkları ve yalanları…

Daha önce hiçbir romanda anlatılmamış bir tarihin perde arkasını yansıtan Uçurtma Avcısı, zengin bir kültüre ve güzelliğe sahip toprakların yok edilişini aşama aşama gözler önüne seriyor.

Uçurtma Avcısı’nda anlatılan olağanüstü bir dostluk. Bir insanın diğerini ne kadar sevebileceğinin su gibi akıp giden öyküsü… (Tanıtım yazısından)

Olasılıksız

Adam Fower

Bir sabah, yıllardır görmediğiniz bir arkadaşınızı düşünerek uyandınız. Bir saat sonra, onunla sokakta karşılaştınız. Sizce bu sadece bir tesadüf mü, yoksa çok daha farklı bir anlamı olabilir mi? Siz hiç Loto’da büyük ikramiyeyi kazanmadınız. Ama birileri kazanıyor. Hem de sürekli! Onlar sizden daha mı şanslılar?

Şans nedir gerçekten? İçinizde bütün parayı kırmızıya yatırmanız gerektiğini söyleyen bir his var. Bu his bir öngörü müdür? Yoksa daha fazlası mı?

Yolda gidiyorsunuz. Kafanızı çevirip yandaki küçük parkta baktınız ve bir anda bu anı daha önce de yaşamış olduğunuzu hissettiniz. Evet, Deja Vu. Sizce nedir Deja Vu; Geçmiş mi, rüya mi yoksa geleceği mi görüyorsunuz? Eğer siz de kontrolün kimde olduğunu merak ediyorsanız, ‘OlasılıkSız’ tam size göre bir roman.. ( Yine tanıtım yazısından :) )

Atatürk ve Parapsikoloji

Ali Bektan

Yeryüzüne gelişinden ve aramızdan ayrılışına kadar bu dünyada kaldığı süre içinde, her söylediği gerçek olan Atatürk, inanıyoruz ki Allah tarafından bir misyonu yerine getirmek için aramıza yollanmış ve misyonunu tamamladıktan sonra aramızdan ayrılmıştır.

Kitabı okurken, büyük önderin yaşıntısını ve yaptıklarını dikkatle incelediğiniz taktirde kitaptaki iddiaların yersiz olmadığını daha iyi anlayacağınızı umuyoruz.

.

(Arka Kapak)

.

Cennetten Akan Irmak

Richard Dawkins
Yaşam denen kopyalama bombası nasıl başladı ve dünyanın, daha doğrusu evrenin neresine yöneliyor? Karmakarışık olguları ‘okura kendini deha gibi hissettiren’ bir üslupla açıklayan Richard Dawkins, bu eski gizemi ele alıyor.

‘Darwin’in evrim teorisinin en parlak çağdaş savunucusu’ diye nitelendirilen Dawkins, insanların, daha doğrusu tüm canlıların, başlıca amacı kendi DNA’larını yaymak olan gen taşıyıcıları olduğu fikrine inanılırlık kazandırıyor. Evrimi, buluşan, rekabet eden, birleşen ve bazen de yeni türler oluşturmak için ayrılan genlerden meydana gelen bir ırmak olarak açıklıyor ve şu şaşırtıcı soruları yanıtlıyor: Ormandaki ağaçlar neden uzundur; hepsi kısa olsaydı daha ekonomik bir yaşamları olmaz mıydı?

Birçok kadını hamile bırakmak için görece olarak daha az erkek gereksinildiği halde, neden cinsiyet dağılımı yarı yarıyadır? Neden ölümcül hastalıkların genlerini miras alıyoruz?

Bilimcilerin yaşamı açıklarken karşılaştıkları zorlukları sergileyerek, bilimsel uslamlamanın doğasını betimleyen bu kitaptan; varsayımlarımızın, sezgilerimizin, yaradılış efsanelerimizin ve hem entelektüel hem de kültürel ‘izm’lerimizin bizi çoğunlukla yanlış yola yönelttiğini öğreniyoruz. (Arka Kapak)

Kitaplar hakkında kendi görüşlerimi belki daha sonra yazarım :) Az okuduğum bir ay okuma listemi yayınlamaya başladım, ne talihsizlik!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. bir çoğunu merak ettim ve not ettim.. :) Teşekkürler…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir