“Once”

  • 21 ŞUBAT 2010
  • 2
  • 0

İçinde bolca “güzel” müziğin bulunduğu 2006 İrlanda yapımı çok sıcak ve duygusal bir drama filmi olan “Once” ı geç olsa da keşfettim. Başrollerinde Glen Hansard ve Marketa Irglova’nın bulunduğu John Carney’in ise yönetmenlik koltuğuna oturduğu film hiç bitmemesi istenen bir 85 dakika sunuyor bizlere.

Dublin’in Grafton  sokağındaki genç ve yetenekli bir sokak şarkıcısının Çek Cumhuriyetinden İrlanda’ya göç eden sokakta çiçek satan bir kadının hayatına girmesiyle değişen yaşamını konu alan film başta 2008 En iyi orjinal film müziği Oscarı olmak üzere bir çok ödülle onurlandırılmış.

Filmin aldığı ödülleri bir kenara bırakırsak seyirciye verdiği haz ve izlendikten sonra bıraktığı tat gerçekten kayda değer. Basit gibi görünen bir hikayeyi kullanılabilecek en sıcak anlatım şekliyle ömür boyu unutulmayacak bir baş yapıt haline getirmiş Carney.

150 bin dolar gibi ufak bir bütçeyle çekilen filmin yapımcısına 20 milyon dolardan fazla bir para kazandırması bir sinemacı olarak gereksiz efektlerden ve seyircinin gözünü boyamadan daha değerli şeylerin hala iş yapabildiğini göstermesi açısından sevindirici.

Filmin abartısız oyunculuklarıyla ve sade anlatımıyla birlikte öne çıkan en büyük özelliğisiyle soundtrackleri elbette. Filme kattığı anlam dışında her parça ayrı ayrı dinlenmeye değer.

Romantik komedileri sevmeyen biri bile olsanız bu filme mutlaka vakit ayırmalı ve bu filmi görmelisiniz. Bu filmi izledikten sonra kim bilir siz de benim gibi her gece bu şarkıları dinlemek isteyebilirsiniz.

Birçoğunuz adımı bilmiyor olabilir ama Türkiye'de benim yazdığım cümlelerin girmediği bir ev neredeyse yok. 15 yıldır popüler televizyon programlarına içerik üretiyor ve metin yazıyorum.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
 
Bir Devi; Metin Erksan’ı Uğurlarken….
  • 7 AĞUSTOS 2012
  • 17 görüntülenme
 
Futbol ve Sinema ya da Sinema ve Futbol
  • 28 KASIM 2010
  • 30 görüntülenme
2 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.
zeLiş
9 sene önce

🙂 o kadar cok merak ettim ki bu filmi… bi türlü vakit ayiramiyorum…
En kisa zaman icerisinde izlemek istiyorum…
Müziklerini de ayri merak ettim zaten… 🙂

Bu arada sayfanin simdiki görünümü bence cok güzel olmus.. :))

Çağrı
9 sene önce

İzlediğinde merak ettiğine değeceğini düşünüyorum 🙂 Sayfanın görünümünü sevmene sevindim 🙂 Benim daha tam içime sinmedi 🙂

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.