Orhan Veli’nin Nahit Hanım’a Mektupları

Orhan Veli’nin Nahit Hanım’a Mektupları
0

orhan-veli-yalniz-seni-ariyorumBir şairin mektuplarını okumak onun mahremine girmek midir yoksa onu daha yakından tanıyabilmek için bir fırsat mıdır? Bu sorunun cevabı mektupların kime yazıldığına ve içeriğine göre değişebilir elbette.

Yapı Kredi Yayınları’ndan yayınlanan Yalnız Seni Arıyorum / Nahit Hanım’a Mektuplar adlı kitap, genç yaşta belediyenin açtığı bir çukura düşüp sonrasında beyin kanaması geçirerek hayatını kaybeden şiir dünyamızın mihenk taşlarından  Orhan Veli’nin dönemin entelektüel dünyasının önemli isimlerinden biri sayılan Nahit Gelenbevi’ye yazdığı mektupları içeriyor.

İçten bir dille yazılan ve şairin muhtemelen sadece Nahit Hanım’ın okuyacağını düşündüğü bu mektupların edebi bir değeri var mı tartışılır. Okura herhangi bir katkısı olur mu? O da apayrı bir mesele…

Kitabın en -tek- can alıcı kısmı Murat Yalçın’ın yazdığı önsöz. Muhteşem bir giriş yapılan kitap sizi ilk sayfalarında edebiyat dünyasının sırlarına doğru bir yolculuk yapacağınızı düşündürerek heyecanlandırıyor fakat bunun sadece ticari bir hamle olduğunu anlamanız için mektupların sayfalarını çevirmeye başlamanız yeterli oluyor.

Kitap ne yazık ki Orhan Veli’nin antolojisinden hangi şiirlerin Nahit Hanım’a yazdığını göstermek haricinde hiçbir şey vermiyor.  Orhan Veli’nin kısa hayatı boyunca maddi sorunlar çektiğini ve at yarışlarına ilgi duyduğunu öğrenmek dışında şairin iç dünyası hakkında da hiçbir ipucu vermiyor. Dahası dönemi anlatacak yol izlerinden uzak tamamen iki kişinin kendilerinden başka hiç kimseyi ilgilendirmeyen konular üzerine yazıştıkları mektuplar bunlar.

Sonuç olarak Orhan Veli’den yeni bir şeyler okuma heyecanıyla elinize aldığınız kitap zaman kaybının ötesine geçemiyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir