Osman Hamdi Bey’in “Kur’an Okuyan Kız” eseri 44 milyon liraya satıldı

Osman Hamdi Bey'in "Kur'an Okuyan Kız" tablosu rekor fiyata alıcı buldu.

Osman Hamdi Bey’in “Kur’an Okuyan Kız” eseri 44 milyon liraya satıldı
0

Türk resim sanatı denilince akla ilk gelen isimlerden biri olan, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin kurucusu Osman Hamdi Bey’in 1880 yılında yaptığı “Kur’an Okuyan Kız” eseri İngiltere’de Bonhams Müzayede Evi’nde açık arttırmaya çıkarıldı.

Eserin yapılan açık artırmada 6 milyon 315 bin sterline (yaklaşık 44 milyon 12 bin lira) satıldığı ortaya çıktı.

Bonhams’ın “19. Yüzyıl Avrupa, Victoria Dönemi ve İngiliz Empresyonist Sanatı” müzayedesinde satılan eserde, rahledeki Kur’an-ı Kerim’in önünde diz çökmüş genç bir kadın resmediliyor.

Osman Hamdi Bey’in kendine özgü tarzına ait özellikleri taşıyan eserde genç kadının giysisinin detayları ve tıpkı Kaplumbağa Terbiyecisi’nde olduğu gibi bulunduğu ortamın renkli ve İslami tasarımlarla dolu oluşu, ünlü ressamın “imzası” şeklinde nitelendiriliyor.

Osman Hamdi Bey’in Kaplumbağa Terbiyecisi adlı eseri başyapıtları olarak kabul edilen “Kaplumbağa Terbiyecisi” 5 milyon TL’ye ‘Yeşil Cami Önü’ tablosu ise 13 milyon 509 bin TL’ye satılmıştı. “Kur’an Okuyan Kız” tablosu böylece Osman Hamdi Bey’in eserleri arasında en pahalıya satılan eser olma rekorunu da kırmış oldu.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir