Rasim Öztekin kavuğu Şevket Çoruh’a devredecek

Rasim Öztekin kavuğu Şevket Çoruh’a devredecek
0

Geleneksel tiyatronun önemli bir simgesi olan Kel Hasan Efendi, İsmail Dümbüllü, Münir Özkul gibi tiyatronun usta isimlerinin taşıdığı kavuk bir kez daha el değiştiriyor.

Tiyatroda usta çırak ilişkisinin en önemli simgelerinden biri olan Kel Hasan Efendi’den İsmail Dümbüllü’ye ondan Münir Özkul’a, Özkul’dan Ferhan Şensoy’a ve son olarak Rasim Öztekin’e geçen kavuk 20 Eylül’de Şevket Çoruh’a devredilecek.

Türk tiyatrosunun en önemli simgelerinden biri olan kavuk en son 4 yıl önce Ferhan Şensoy’dan uzun yıllar aynı sahneyi paylaştıkları Rasim Öztekin’e törenle devredilmişti.

Öztekin yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle kavuğu devraldıktan sadece 4 yıl sonra genç ve başarılı bir isme devretmeye karar verdi.

Rasim Öztekin kavuğu 20 Eylül’de Şevket Çoruh’a devredeceğini şu sözlerle duyurdu;

“Kavuğu aldığım yaz, kalp yetersizliğinin yanına ciddi ritm problemleri de eklenince doktorum canlı performansı yasakladı. Kalbim, Kavuk’lu olarak tiyatro yapmama izin vermedi. Aslında bir bakıma kalp hastalığı nedeniyle çok sevdiğim tiyatrodan malulen emekli oldum. Projeyi, senaryosunu, çalışma koşullarını seçebildiğim, yorulduğumda dinlenebildiğim sinema ve dizi projelerinde yer alarak sanatın içinde bir şekilde var olarak moral buldum. Durum böyle iken, kavuğu çok bekletmeden bir tiyatrocu kardeşime devretmeye karar verdim.

Büyük özverilerle ‘Baba Sahne’yi’ kuran, zorlu koşullarda tiyatro yapmaya ve tiyatroyu yaşatmaya çalışan Şevket Çoruh’a Türk Tiyatrosu’na bugüne kadar yaptığı ve yapacağı katkılardan dolayı kavuğu devredeceğim. Tiyatroya gönül verenleri 20 Eylül’de Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde gerçekleştirilecek Kavuk Devir Teslim Töreni’ne bekliyoruz.”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir