Serbest Piyasa Saçmalığı


1

Tüm dünya ülkelerinin birleşerek bu “serbest piyasa” denilen saçmalığa bir son vermeleri gerekiyor. Her şeyin fiyatını devlet belirlemeli ! Bilirkişiler satışa sunulan ürünlerin ve hizmetlerin denemelerini yapmalı ve fiyatlar buna göre belirlenmeli. İsteyen istediği fiyata satış yapamamalı. Eğer yüksek ücretli bir ürün satılıyorsa mutlaka parasının karşılığını vermeli, marka olgusu yok olmalı!

Şöyle bir fikrim var;

Malzeme fiyatı + çalışan işçilerin emek ücreti + yaratıcılık ve farklılık ücreti (satılan üründe/hizmette varsa) +sektör kâr ortalaması + vergiler, satış fiyatını belirlemeli.

Serbest piyasa savunucuları genelde rekabet ortamının fiyatları düşürüp kaliteyi yükselteceğini savunurlar. Halbuki durumun böyle olmadığı apaçık. Birazcık ismin varsa koyuyorsun istediğin etiketi paşa paşa satıyorsun. Malın kalitesini sorgulayan yok,bu rekabeti arttırmak yerine aksine rakiplerini kalitesiz ve maliyeti düşük ürünler üretmeye zorluyor kâr edebilmek amacıyla.
Bu da marka olan firmanın daha da güçlenmesine neden oluyor. Vahşi hayattaki ekosistem benzeri bir sistem oluşturmuşlar.  Büyük olan küçük olanı yutarak büyüeye devam ediyor. Bu da onlara her türlü söz hakkını sağlıyor. Müşteri seçme hakkını kullanmaktan çok kendisi için seçilmiş olanlara yönlendiriliyor….

Finans uzmanı değilim,ama bu serbest piyasa denilen meret olmasaydı daha rahat ederdik gibi…

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. Bu durumda belki bu kurumun kullanıcı istek ve şikayetleri doğrultusunda yapacağı birşeyler olabilir ancak tam olarak istediğin şey olup olmadığından emin değilim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir