Şiirin ve Kadının Ressamı Modigliani

Şiirin ve Kadının Ressamı Modigliani
4

modiglianiBenim biricik ressamım Modigliani‘dir. Hayatıyla, duruşuyla, sanatıyla benim için en tepe noktadadır. Hatta bir gün filme almayı düşündüğüm hayatını Mick Davis benden önce doğma ve Los Angeles’ta olma avantajını kullanarak 2004 yılında benden önce davranmış ve hayallerimi biraz suya düşürmüştür. Sinema dili bakımından çok başarılı olmasa da oyuncularının parmak ısırtan performansı ve mükemmel senaryosuyla izlenmeye değer bir filmdir. Filmi izleyince Picasso‘nun karakteri hakkında şüpheler duymaya başlayabilirsiniz :) (Filmi henüz görmemiş olabileceğinizi ve görmek isteyeceğinizi düşünürek filmle ilgili bilgiler ve ayrıntılar yazının devamında yoktur, rahatlıkla okuyabilirsiniz.)

1984 yılında Livorno’da doğan Modigliani, hayatı boyunca şansızlıklar yaşayan ve acının hayatından hiç eksilmediği bir adamdır. Daha çocuk yaşlarında tifo ve akciğer hastalıkları gibi ömrü boyunca peşini bırakmayacak birçok rahatsızlıkla başlar şanssızlıkları.
Onun hayatını iki kısımda anlatabiliriz. Öncelikle İtalya’da devam eden hayatı ve 1906 yılından itibaren ressamın Paris’teki yaşamı. İtalya’da çeşitli sanat okullarında eğitim gören fakat bu eğitimi yetersiz bulan Modigliani, sanatını geliştirebileceği yegane şehrin Paris olduğunu düşünmektedir. Gerçektende sanatı burada harmanlanmaya başlar. Başta o günler hayatının son dönemlerini yaşamakta olan Cezanne olmak üzere, aynı dönemde Paris’te yaşayan Picasso, Soutine, Chagall gibi ressamlarla beraber Modigliani de kendi efsanesini yaratmıştır.

O kadınların ve aşkın ressamıdır. Arka planı çok önemsemez, hayatı boyunca şiire düşkün bir ressam olmanın getirisi olarak her zaman biraz şiir kokar resimleri. NU ve portre olarak çizdiği resimlerinde kadınlara bakışı, tabloya hislerini yansıtışı, dinginliği hem kullandığı renklere hem de kompozisyonlarına yoğun bir şekilde yansımıştır.

Bu pazar sabahı size kısaca sevdiğim bir ressamdan bahsetmek istedim. Herkese mutlu Pazarlar…

Resimlerinden birkaç örnek ve daha ayrıntılı bilgilere ulaşabileceğiniz adresler;

 

Exchange Naughty Texts Now!

http://en.wikipedia.org/wiki/Amedeo_Modigliani

http://www.artcyclopedia.com/artists/modigliani_amedeo.html

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (4)

 1. sanırım blogunu izlemeye almalıyım…salt sinema yoğunluklu bloglar beni çok fazla etkilemiyor ..
  ancak sanatsal yönden bir zenginlik göze çarpıyor sende…
  sanat-kültür , benim favorilerimdendir..Blogunun linkini sevgi bahçesinden bir demet bloguma ekilyor ve sizi izlemeye alıyorum…sevgiler

 2. desteğiniz ve ilginiz için teşekkürler, ben de sizin blogunuzu izliyorum…
  selamlar…

 3. o beyaz gömlekli kadının olduğu tablo da takıldım…
  bizim okulun resim atölyesinde vardı galiba bir kopyası…

 4. 2 Ağustos 2015

  Etki çok önemli kişinin ruh hali ifadesi izleyiciyi düşündürüyor tabii sunumda

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir