Steve Buscemi kimdir?

Hollywood’un karizmatik ismi, bağımsız filmlerin aranılan oyuncusu Steve Buscemi’nin biyografisi ve kariyer öyküsü.

Steve Buscemi kimdir?
Steve Buscemi
0

1957 yılında New Jersey’de dünyaya gelen Steve Buscemi ilk gençlik yıllarında New York’ta itfaiyecilik yaptı. İlerleyen yıllarda Mark Boone Junior’la tiyatro oyunları yazan Buscemi daha önce bir kısa filmde oynamış olsa da sinema kariyerine ilk adımı 28 yaşındayken The Way It Is ve Parting Glances, filmleriyle attı.

80’lerin sonlarına doğru her yıl 4 veya 5 filmde küçük rollerle de olsa boy göstermeye başlayan Buscemi, Jim Jarmusch imzalı 1989 yapımı Mystery Train filmiyle  Independent Spirit Award’sta En İyi Yardımcı oyuncu kategorisinde kariyerinin ilk önemli adaylığına hak kazandı fakat ödülü Max Perlich’e kaptırdı. Aynı ödülü 1992 yılında Tarantino’nun Rezervuar Köpekleri filmindeki Mr. Pink rolüyle kazandı.

Steve Buscemi’nin kariyerinde Coen biraderlerin yönettiği Miller’s Crossing, The Hudsucker Proxy, Barton Fink, Fargo ve Büyük Lebowski filmlerinin de özel bir yer vardır. Fenomen oyuncunun 2001 yılında Ghost World’de canlandırdığı Seymour karakteri de büyük ses getirdi ve birçok festivalden ödülle döndü.

Buscemi’nin sinema dünyasında iz bırakan bir diğer rolüyse Armegedondaki Rockhound karakteriydi. Adam Sandler’la birlikte rol aldıkları Billy Madison,The Wedding Singer, Big Daddy, Mr. Deeds gibi bir çok filmle ünlü oyuncu komedi filmlerinde de boy gösterdi.

Başarılı oyuncu sinema kariyerinin yanı sıra The Sopranos, Boardwalk Empire gibi fenomen televizyon dizilerinde de rol aldı. 1996 yılında ünlü oyuncu Tress Lounge filmiyle ilk uzun metraj yönetmenlik deneyimini yaşadı. Steve Buscemi, 2000’de Animal Factory, 2005’te Lonesome Jim ve 2007 yılında Interview filmleriyle rejisörlük kariyerine devam etti.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir