Üç Noktanın Kullanımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

 Üç Noktanın Kullanımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler 
0

Üç nokta (…) nedir? Nasıl kullanılır? Kullanılma amacı ve görevleri nelerdir? Hangi alanlarda kullanılır? Örneklerle yapılan anlatımla üç noktanın kullanımı hakkında tüm bilgiler.

Üç noktanın kullanılması ile ilgili bilgiler, düzgün bir imlanın başlıca şartları arasında yer alır. Herhangi bir sebeple tamamlanmamış ve eksik bırakılmış olan cümlelerin sonuna üç nokta konularak tamamlanır. Belirli bir örnek verirken bu örneklerin daha devamının geleceğini anlatmak için bu noktalama işaretinden yararlanılması gerekir. Bununla birlikte, üç nokta işaretinin daha birçok farklı görevi ve kullanıldığı alanlar da bulunur.

Üç Nokta Nedir?

Noktalama imi olarak geçen ve bitmemiş cümlelerde amaca uygun olarak kullanılan işaretlere üç nokta adı verilir. Yan yana koyulan üç adet nokta (.) ile tanımlanır.

Amaca uygun olarak pek çok örnek verirken ya da bazı durumların okuyucu tarafından tamamlanması konusunda üç nokta bırakmak, cümlenin daha anlamlı bir yapıya sahip olmasını sağlar.  Üç noktanın kullanılmasındaki amaç, burada ortaya çıkar.

Bazı örneklerin sayılması, söz arasında söylenmek istenmeyen sözler yerine veya bu gibi pek çok konu, üç nokta ile sonuca kavuşur. Özellikle edebi eserlerde ya da birçok farklı yazılı kaynak türlerinde sıkça karşılaşılan noktalama işaretleri arasında yer alır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Dilin İşlevleri Nelerdir?

Cümle İçinde Hangi Görevlere Sahiptir?

Üç noktanın cümle içerisinde görevleri, birden fazla açıklama ile ifade edilebilir. Bu görevler cümlenin sonunda ya da ortasında değerlendirilerek açıklanabilir Bazı konularda örnek verirken daha birçok farklı örneğin olduğunu anlatmak için önem taşır.

Karşılıklı konuşmalar için kullanılan üç nokta, aynı zamanda iki cümle arasında başka bir cümle olduğunu anlatmak içinde önemli bir kullanım alanı sağlar. Özellikle cümle içerisinde kullanmak istenmeyen ve farklı nedenlerden boş bırakılan kısımlar üç nokta ile tamama erdirilir.

Hangi Alanlarda Kullanılır?

Amaca uygun olarak cümle içerisinde ya da sonunda kullanılan üç nokta pek çok farklı göreve sahip olması ile öne çıkar. Türkçe dilbilgisi içerisinde çok küçük yaşlardan itibaren karşımıza çıkan üç nokta, ele alınacak pek çok yazı konusunda önemli bir kullanım alanına sahiptir. Üç noktanın kullanım alanları, şu şekilde sıralanabilir:

  • Herhangi bir biçimde tamamlanmamış ya da eksik bırakılmış cümlelerin sonunda yer alır.
  • Farklı nedenlere bağlı olarak, açıklanmak istemeyen kelimeleri anlatmak adına cümle arasında kullanılır.
  • Bir konu içerisinde belli başlı bazı örnekler verilirken, o örneklerden daha fazla bulunduğunu anlatmak amaçlı tercih edilir.
  • Karşılıklı yapılan konuşmalarda yeterli olmayan durumlarda kullanılır.
  • Alıntılarda atlanmış olan bölümler için tercih edilir.
  • Ünlem ve seslendirmeler konusunda anlamı pekiştirmek amacı ile kullanılır.
thumbnail
Önerilen Yazı
Kompozisyon Kuralları Nelerdir?

Üç Noktanın Cümle İçindeki Örnekleri  

Üç noktayı pek çok farklı cümle içerisinde ele alarak anlatabiliriz. Özellikle öğrencilerin mutlaka bilmesi gereken üç nokta, aynı zamanda bir edebi eser çıkarırken ya da yazılı kaynaklarda yetişkinler için de önem taşır.

Tamamlanmamış bir cümle için örnek vermek gerekirse; ‘’Ey kimsesiz avare çocuklar, hele sizler, hele sizler…

Konu içerisinde başka örnekler olduğunu anlatırken;  ‘’Yaz meyveleri konusunda birçok örnek verebiliriz: kiraz, çilek…

Bu ve benzeri pek çok farklı  kullanım amacı ile beraber değişik örnekler sunabiliriz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir