Yılbaşında İzlenilesi Filmler

Yılbaşında İzlenilesi Filmler
Yılbaşı filmleri
2

Herkesin yıl başı anlayışı farklı elbette, benim hem doğum günüm olmasından dolayı hem de hep önemli bir gün olarak kabul etmemden dolayı yılbaşı günleri benim için de özeldir. Fakat hiçbir zaman yılbaşı gününü sınırsızca doyasıya eğlenilmesi gereken bir gün olarak görmemişimdir. Ben de yabancı filmlerdeki gibi aileyle ve birkaç özel insanla huzur içinde geçirilmesi gereken güzel bir gün olduğunu düşünüyorum.

Fakat ne yazık ki bu yılbaşını ailemden yaklaşık 1000 km. uzakta bir şehirde geçireceğim. İstanbul’da dışarıda olmayı istemeyeceğin tek gece hangisi deseler, yılbaşı gecesi derim sanırım. Bu yüzden evde yüksek ihtimalle tek başıma elimde viskim sobamın başında birkaç da güzel mezeyle beraber merhaba diyeceğim yeni yaşıma ve yeni yıla. Ve elbette ki bir film eşlik edecek bu özel geceye…

Peki hangi film?

Yılbaşı daha doğrusu Noel filmleri denilince herkesin aklına farklı filmler gelir elbette, benim favori Noel filmimse hiç kuşkusuz 2000 yılında çekilen “The Family Man” (Aile babası filmi). Yüksek ihtimalle yılbaşı gecesi umutlarımı tazeleyecek, yüreğimi cız ettirecek yegane film olarak  usanmadan bıkmadan ilk seferki heyecanıyla bu filmi izleyeceğim.

Noel filmleri arasında bugüne kadar beni en çok etkileyen film olan “The Family Man” ‘in başrollerinde Nicolas Cage ve Téa Leoni bulunuyor. Sistemin ve hayatın bize dayattığı seçimlerin tüm dünya tarafından sorgulanamayacak şekilde doğru bulunmasına yapılabilecek en güzel en sert ve en tatlı eleştiri olan filmin yönetmeni ise Brett Ratner.  Hayaliniz sandığınız şeyler gerçekten hayaliniz mi? Mutluluğun ne olduğunu biliyor musunuz? Hayattaki en değerli varlığın ne olduğunu biliyor musunuz? Kendiniz misiniz, yoksa çağın gereklerine uyan farklı birisi misiniz? Eğer yeni yılda yeni bir insan olmak istiyorsanız, her şeye sahip olup mutsuz olduğunuzu düşünüyorsanız ve az önce sorduğum soruların cevabını arıyorsanız sizde benimle birlikte bu yılbaşı bu filmi izlemelisiniz.

Her ne kadar ben ilk tercih olarak “The Family Man” i seçsem de yılbaşı gecesinde şüphesiz en çok izlenen film 1946’dan bu yana olduğu gibi “It’s a Wonderful Life” olacak.
Türk sinemasını bugüne kadar en çok etkilemiş yönetmen olan Frank Capra‘nın yönettiği filmin başrollerinde James Stewart ve Donna Reed bulunuyor.

Tüm Christmas filmleri gibi It’s a Wonderful Life” da insanın içini ısıtan ve sonunda yaşama dair umutlar saçan, hayata sımsıkı bağlı bir klasik.  İyiliğin, doğruluğun ve dostluğun hayattaki en önemli değerler olduğunu vurgulayan film özellikle günümüzde geçim sıkıntısı yaşayan birçok aile için yeni yılın hemen başlangıcında umut dolu bir film olabilir.

Üçüncü seçenek olarak sunacağım filmse ilk iki seçeneğe göre biraz daha romantik. Eğer sevgilinizle başbaşa gireceğiniz bir yılbaşında film izlemek isterseniz  “Love Actually” ilk tercihlerinizden biri olmalı.

Eğer yukarıdaki üç seçenek de size uygun değilse yılbaşı gecesi için bakmanızı önerebileceğim diğer filmlerden bazıları şöyle;

The Santa Clause“, Ailemle birlikte kahkahalarla dolu bir film izlemek istiyoruz diyorsanız 1994 yapımı John Pasquin’in yönettiği bu filmi mutlaka listenize almalısınız.

The Bishop’s Wife“, Henry Koster imzalı bu film ise biraz daha fantastik bir yılbaşı filmi isteyenler için ideal, 1948 yapımlı filmde Cary Grant ve Loretta Young başrolleri paylaşıyor.

Scrooged“, Ben Noel’e inanmıyorum diyorsanız buyrun melekler Bill Murray’le beraber sizi de inandırsın :) , 1988 yapımı olan film bir Charles Dickens uyarlaması yönetmenlik koltuğunda ise Richard Donner bulunuyor.

A Christmas Story“, aslında bu filmi önerip önermeme arasında kararsızdım, ama ailenizle beraber Noelde izlenebilecek eğlenceli filmlerden biri olduğuna ve bu yazıya eklemezsem büyük bir eksiklik olacağına karar verdim. 1983 yapımı olan film Bob Clark imzası taşıyor.

We’re No Angels“, Casablanca’nın yönetmeni olan Michael Curtiz’den Humphrey Bogart, Peter Usdinov ve Aldo Ray’le perdeye aktarılmış bir komediyle yeni yıla merhaba demek isteyebilirsiniz :)

Yılbaşı için size önerebileceğim filmler kısaca böyle, tercih sizin fakat hangisini seçerseniz seçin hayal kırıklığına uğramayacaksınız.

Herkese mutlu yıllar…

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

  1. Yılbaşında Dancer in the Dark’ı izledim pek hoş değildi :) Keşke daha önce görseydim yazını.

  2. Benim önerdiğim filmler garantiliydi halbuki :) Keşke bir baksaydın 31 inde :) Neyse seneye artık :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir