3 Kasım Sendromu…


0

Kasım ayı hayatımda hep güzel şeylere vesile olmuştur. 11 ay boyunca bir şekilde terslik yaşadığım sorunlar Kasım ayı içerisinde yoluna girer. Kasım aylarında kendime güvenim olabilecek en üst seviyededir. Fakat 3 Kasım hariç. Hiç kimse 3 Kasım’ın nasıl geçeceğini önceden tahmin edemez. Çok güzel 3 Kasımlar da yaşamışımdır, cehennem azabıyla geçen 3 Kasımlarda. Bugünün ne getireceğini de çok merak ediyorum. Bugün nasıl geçerse geçsin gece “Sweet November”la günü bitirmeliyim.

10 yıl önce bugün hayatımın en uzun süren birlikteliğine başlamanın bir etkisi de var elbette 3 Kasım sendromunda ve ilerleyen yıllarda hep yalnız başıma kutlamamın da…. Bugün de kutlayacağım bu aşk biteli 7 yıl olsa dahi.

Ama genel anlamda Kasım ayı diğer aylardan özel ve farklıdır. Bakalım vikipedi amca bu konu hakkında ne söylemiş;

Kasım, Gregoryen Takvimi‘ne göre yılın 11. ayı olup 30 gün çeker.

Türkiye’de, Atatürk devrimine değin Sümer-Babil-İbrani-Süryani-Arami Tişri den gelme ad ile Teşrin-i Sani olan ayın adı Cumhuriyet’ten sonra İkinci Teşrin, İkinciteşrin olarak kullanıldı,10 Ocak 1945’te kabul edilen 15 Ocak 1945’te yürürlüğe giren ve dört ayın adlarını değiştiren yasa ile ayın adı Kasım yapıldı.

Ayın adı bir iddiaya göre Arapça kâsim قاسم, (bölen)’den gelmektedir, ama neyi bölmektedir? Oysa Anadolu’da, bu yasa çıkmadan yüzyıllar öncesinden beri halk yılı, Kasım, Kasım Günleri ve Hızır, Hızır Günleri diye ikiye ayırır, Hızır Günleri 6 Mayıs günü ile başlar ve Kasım’a dek sürer.

Bir başka iddiaya göre ise, adın “koç katımı” ya da “katım ayı” olarak bilinen dönemin bu aya denk gelmesidir. T – S ses değişimi Türkçede başka kelimelerde de gözlenir.

Bu ay için Kasım adının sebebi budur. Hızır, Hıdır, Haydar حيدر ,خضر, tarihte türlü adlarla (Saint Valentine /Ermiş-Aziz Valentine, Aya Nikola/ Santa Klaus/Noel Baba, Dede Korkut …) anılan bir biçimde Bilinen vaktin günü ne dek yaşayacak olan bir insandır, kimi inanışlar onu bir nebi/peygamber olarak sayarlar. Arapça söyleyişle Kasım قاسم, Kazım كاظم, İlyas الياس ya da İbranice Kazaam כזאם ile Ellas אללס, Alias אליאס ise Yahya يحيي (Yuhanna, Yohanna, Yohann, John, Ioannes, Ivan, Yohannes, Johannes, Hans, Johann, Jean, Giovanni …) Peygamber’in takma adı olarak bilinir. 6 Mayıs günü Hızır ile İlyas (Ellez)ın buluştuğuna inanılır.

Kasım adının İngilizce karşılığı olan “November”, Latince 9 anlamına gelen “novem” den gelir. Aylara bölünmemiş kış süreci, Ocak ve Şubat arasında bölünene kadar eski Roma takviminde Kasım ayı 9. ay idi”.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir