Sigara İçmeyen Cennete mi Gider?

Sigara İçmeyen Cennete mi Gider?
5

Sigara içmek sağlığa zararlıdır, bu artık birçok kez kanıtlanmış ve su götürmeyen bir gerçek. Sigara içerek hem kendimize hem de yakınlarımıza sayısız zarar veriyoruz ve bir an önce sigarayı bırakmanın bir yolunu bulmalıyız. Dini açıdan da bize emanet olan vücudumuza zarar veren bir ürünün hoş karşılanmayacağı elbette ki açık. Bu yüzden sigarayı bırakmanın yollarını mutlaka araştırmalısınız.

Fakat sigara içen insanlara, katıksız bir baskı uygulamak onu bu dertten kurtarmak yerine daha fazla bu derde itebilir. Sigara içen insanlara bunun bir rahatsızlık, bir bağımlılık olduğunu bilerek yaklaşmak gerekir.  Bu baskı ona yardımcı olmak yerine bu sorunla daha da fazla yüzleşmek zorunda kalmasına neden olabilir.

Sigara içmeyen cennete mi gider?
Bugünlerde “bazılarının” tek bir derdi var sigara içenlere vaaz vermek. Yok dertleri kimsenin sigarayı bırakması filan değil sadece sigara içen birilerini bulup akılları sıra kendilerinin daha üstün olduklarını ispatlayacaklar. Çünkü onların sigara içmemekten başka övünebilecekleri bir özellikleri yok…
Birkaç ay öncesine kadar kimse kimseye karışmazken bu adamlar/teyzeler nereden çıktı kestiremiyorum. Her sokak başında bir teyze veya amca…
-Gençliğine yazık…
-Aslan gibi delikanlısın oldu mu şimdi?
-Yazık değil mi oğlum ciğerlerine…
Ya yazık teyzem, yazık amcam kabul ama, bırakın yakmışız işte ağzımızın tadını kaçırmayın. Ciğer benim, gençlik benim sanane. Böyle deyince de burun kıvırıp insanın vicdanını sızlatıyorlar. Mecburen atıyorsun elinden sigaranı içinden ulan anam babam karışmaz bunlara ne oluyor diye diye…  İnsanlara bu şekilde faydalı olamazsınız. Kapalı alanlar da yasak, açık alanlarda da bu teyzeler,amcalar yüzünden içemiyoruz. Bırakmak istiyoruz bırakamıyoruz. Vücudumuzu zaten allak bullak eden bu sigara bu teyzeler yüzünden psikolojimizi de bozacak.

Elbette ki “sigara sağlığa zararlıdır” fakat sigara içen insanlara kızmak yerine onların bu dertten kurtulmalarına yardımcı olacak çareler arayın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (5)

 1. ehuhe ayhh çok doğru demisin yhaa.. nedir bu sigara içmeyenlerden çekdiğimisss yaaa

 2. ya saçmalamışsınız.bikere amcalarteyzeler bu konuda bişeyler diyebilirler çok doğru demişler ama bende diyoum sigara içmeyin

 3. Bu konu çok işlendi ama yine de 20 küsür yıl sigara içip 4 sene evvel bırakan biri olarak kendi tespitimi aktarayım.
  Herhangi bir hastahanenin göğüs hastalıkları servisine gidip, orada ölümü beklerken dönüşü olmayan pişmanlıklar içinde bulunan akciğer kanseri hastaların çektiği acılara dayanamayıp bir an evvel hakkın rahmetine kavuşmayı dilemelerini gördükten sonra aynı durumu yaşamamak için sigarayı bırakmayı göze alamayan tiryaki tanımıyorum.Bu öyle bir hastalık ki hostanın yanında çürümüş et kokusundan bir dakika bile duramazsınız.Belli bir seviyeden sonra doktor da eve gönderiyor zaten.Ölene kadar da şanşlı iseniz acıların duyulmaması için morfin türü uyuşturan ilaçlar yazıyorlar.
  Yine de bunlara değer ben göze alırım diyorsanız içmeye devam. Ancak kaçınılmaz son er veya geç belli.

 4. Haklısınız Orpen… Fakat benim savunduğum sigara değil, sigarayı içebilme özgürlüğü, elbetteki sigara sağlığa çok zararlı bir madde fakat bu her köşe başındaki teyzeler , amcalar her gelene gidene sigara içiyor diye laf atmazlardı… Ben 10 senedir içiyorum yoksa bana mı hiç denk gelmedi. Ben sadece toplumumuzun artık her çıkan kanunu veya politikayı mahalle baskısıyla kabul ettirmeye çalışmasına karşıyım. Hatta bazen o amca ve teyzelerin provakatör olarak hükümetten para almış olabileceği bile aklıma gelmiyor değil…

 5. 31 Ocak 2009

  Bu yasaktan sonra da sigara içmeyenler cesaretmi aldı ne yaptı gerçekten her köşe başında böyle birisine rastlamak mümkün.

  Milleti rahatsız etmeyeyim diyorsun, durağın arkasında içiyorsun biri çıkıpta geliyor yazık ediyorsun kendine diyerek anlatıyor da anlatıyor.

  Size ne ? Dert benim, çile benim, sıkıntı benim. Sigara içmeyip ne yapayım ! =)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir