Gülmek Herkese Yakışır…


1

Tanıdık, tanımadık, güzel, çirkin kimi görsem gülümserim. Ferhan ŞENSOY’un “Eşeğin Fikri” kitabında dediği gibi bence de “İnsan, gülümseyebilen hayvandır.”

Bazıları rahatsız olur bundan “Neden sırıtıyor bu adam” , “Amma da gevşek herif her şeye gülüyor…” diyebilir.  Çok fazla takmam bu eleştirileri(!) . Bence her şeye gülemiyorsak bir sorun var zaten.Bu kadar güzel  bir  yeteneğimiz varken neden kullanabildiğimiz kadar kullanmayalım ki?

Gülmek zekanın en belirgin göstergesidir bence. Somurtmaksa aptallığın en belirgin göstergesi.

Her şeyde bir mizah gizlidir.

Marifet bu mizahı gizlendiği yerden su yüzüne çıkarabilmekte. Hayatın en acı durumlarında bile mutlaka gülünebilecek bir şey vardır. Zaten ün yapmış komedilere bakarsak hepsi acı durumlar üzerinden insanları güldürmeyi başarır.

Ama bizim kültürümüzde gülmek nedense ayıp sayılır. Anadoluda kadınlarımız gülümserken elleriyle yüzlerini kapatırlar. Erkeklerimiz gülümsemeyi hafiflik sayarlar. “Çok güldünüz başınıza bir şey gelecek” gibi absürt laflar da üretilmiştir somurtkanlar tarafından.

Asıl gülmezsek başımıza bir şeyler gelir, çünkü hayat insanlar gibidir, siz ona gülümsemedikçe o da size gülümsemez.

julia roberts gülüşü

Gülünce gözlerinizin içi de parıldar, daha sağlıklı, daha mutlu gözükürsünüz. Ki güldükçe daha sağlıklı ve daha mutlu da olursunuz zaten. Gülmek her insanın en büyük yeteneği ve güzelliğidir. Kozmetik sektörünün bunca gelişim sağladığı bir dünyada güzelleşmek için para harcamanızdan çok daha etkili ve doğal bir yoludur gülmek. Üstelik bedavadır :)

Her insanın gülümsemesi Julia Roberts’ın ki kadar güzeldir :) Gülmekten çekinmeyin. Siz hayata gülmedikçe hayatta size gülmez.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. 22 Mart 2010

    haRika bi yazı :) :D

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir