Osmanlıca öğrenmenin faydaları

Osmanlıca öğrenmenin faydaları
0

Osmanlıca yani Osmanlı Türkçesini öğrenmek tarih ile aramızda yeni ve sağlam bir köprü inşa etmenin yanı sıra yaşantımıza ve entelektüel bilgi birikimimize faydaları da aşikardır.

Neden Osmanlıca öğrenilmeli?

Günümüzde birçok kişi Osmanlıca öğrenmenin faydaları üzerine tartışmalara girmekte ve ne yazık ki bazı nedenlerden ötürü bu muhteşem zengin dile mesafeli durabilmektedir.

Bu tartışmalar dile ve sanata katkıda bulunma gayretinden öte daha çok insanları bu dilden soğutma çabaları içerisinde olduğu için çoğu zaman yararsız münakaşaların ötesine geçememektedir.

Doğrusu hangi dili öğrenirseniz öğrenin birçok faydası olduğu gerçeğidir. Bununla birlikte yüzyıllarca ecdadımızın kullandığı bir dil olan Osmanlıca bizim için birçok açıdan öneme sahip bir dildir.

Osmanlı Türkçesi her ne kadar Arapça ve Farsça’dan etkilenmiş olsa da milli kültürlerimizin temelini oluşturan eserlerin yazıldığı bu dil günümüzde sanılandan çok daha zengin ve estetik açıdan son derece şiirsel ve zevkli bir dildir.

Üstelik Osmanlı öğrenmek size sadece eski tapu senetlerini, eski eser ve metinleri, tarihi eserler üzerindeki yazıları okuyup anlamayı sunmaz.

Osmanlıca dilinize zenginlik ve kıvraklık katmak, kelime dağarcığınızı genişletmek, geniş düşünmek, tekrara düşmeden, güzel ve etkileyici cümleler kurmak gibi birçok konuda da size yarımcı olabilecek muhteşem bir hazinedir.

Ayrıca dünya sanat tarihini benzerleri oldukça az sayıda bulunacak kadar zengin ve zarif bir sanat anlayışına hâkim olan Divan edebiyatının gerçekten tadına varabilmek de sadece bu dil hakkında fikir ve bilgi sahibi olabilmekle mümkündür.

Geçmişle bağlarımızı sağlam tutmak, tarihimizi bilmek, özümseyebilmek ve anlayabilmek için Osmanlıca konusundaki hassasiyetimizi her zaman sürdürmeliyiz.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir