Los Amantes Del Circulo Polar

Los Amantes Del Circulo Polar
Kutup çizgisi aşıkları
2

Aşk hakkında yapılmış en güzel film hangisidir diye sorarsanız, şu günden itibaren tamamen tesadüfler sonucu ulaştığım ve izleme şansına eriştiğim “Los Amantes Del Circulo Polar” en üst sıralarda yer alacaktır muhtemelen.

los-amantes-del-circulo-polar_Bu kadar dingin, sessiz ve içinde muhteşem önermeler bulunan aşk filmlerine kolay rastlayamıyoruz. Filmin ilk sahnelerinden itibaren işte tam da yapmak istediğim sinema hissini bıraktı bende. Ve sessiz sakin de inanılmaz filmler çıkabileceğinin en güzel canlı örneği oldu benim için.  İşte hepsi ekrandaydı; çocukluğumdan bu yana hayal ettiğim aşk, tüm ihtiraslarım, tutkularım, boş vermişliğim, hala bir yerlerde saklı tuttuğum umudum… Üstelik inanılmaz bir sinema diliyle anlatılıyordu, mest oldum adeta. Film kare kare ilerledikçe içimin daha da ezildiğini, unuttuğum üstüne perdeler ve sahte yaşamlar çektiğim duyguların daha fazla ve daha fazla gün yüzüne çıktığını hissetmeye başladım. Film ilerledikçe hem nefes almakta zorlanıyor hem de hala hayatta olduğumu hissediyordum. Hani tatlı acılar vardır, çok acır ama ilginç bir zevk de verir, o acıdan asla ayrılmak istemezsiniz ve acı dindiğinde yeniden acıması için acıyan yere bastırırsınız ya işte öyle bir film “Los Amantes Del Circulo Polar“.

Bu filmi bugüne kadar neden göremediğim için kendime çok kızıyorum, fakat öyle bir film bu, tesadüfler eşliğinde bulmanız gereken ve izlenmesi gereken bir film. Zaten 98 de çekilen film ancak 2004’te yer bulabilmiş bizim sinemalarımızda ve çok fazla göz önünde bulunamadan sessizce akıp gitmiş, aynı kendisi gibi, büyülü bir film bu ve sadece şanslı insanlar izleyebiliyor.

Filmin yönetmeni Julio Medem de esrarengiz bir yönetmen benim için, yönettiği filmlerin listesine baktım ve hiç birini hatırlayamadım, çok şey kaçıyorum demek ki, tüm listeyi en kısa zamanda izlemek için yapılacak ilk iş olarak listeme yazdım.

Filmin öyküsünden bahsetmek ve bana tattırdığı eşşis duygulardan konuşmak istemiyorum. O kadar temiz, o kadar saf, o kadar berak ki bu duygular yalnız yaşanılması gerekiyor. Bu filmi mutlaka edinin, izleyin ve hissedin. Eğer bu filmi hissedemiyorsunuz gerçekten kirlendiğinizin belirtisidir, ruhunuzu temizlemeye çalışın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

  1. filmi bende izledim.otto annayı hiç bırakmamalıydı.

  2. bu filmi keşfeden birileri var mıdır diye googleda arattım ve bu yorum- yazıyı buldum.orada bir yerde hissedebilen insanların olmasını bilmek bile eşsiz bir duygu..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir