Amy Adams kimdir?

Amy Adams kimdir?
0

1974 yılında Amerikalı bir ailenin çocuğu olarak İtalya’da hayata merhaba diyen Amy Adams bir süre sonra ailesiyle birlikte Colorado’ya taşındı.
Başarılı oyuncu sinema kariyerineyse 1999 yılında Drop Dead Gorgeous adlı komedi filmiyle başladı.

Güzel oyuncu daha sonra Cruel Intentıons 2 ve Psycho Beach Party ve The Slaughter Rule filmlerinde yer aldı. Amy Adams, Spierlberg’in Catch Me If You Can’in de Leonardo Di Caprio’nun canlandırdığı Frank karakterinin aşık olduğu Brenda rolüyle kariyerinde zirve yaptı. The Office, Buffy the Vampire Slayer, Charmed, The West Wing, Dr. Vegas ve Smallville gibi dizilerde de konuk oyuncu olarak boy gösteren Amy Adams’ın en rolüyse En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu kategorisinde Oscar’a aday olduğu Junebug filmidir.

Güzel oyuncu bu filmdeki rolüyle Oscar’ın kapısından dönse de  Bağımsız Ruh Ödülleri ve Broadcast Film Critics Association Awards ödüllerini koleksiyonuna ekledi. Amy Adams 2007 yılındaysa Walt Disney’in Enchanted isimli filminde Patrick Dempsey, Susan Sarandon, James Marsden ve Idina Menzel ile birlikte yer aldı.  Başarılı oyuncu  bu film ile En İyi Kadın Oyuncu – Müzikal/Komedi dalında Altın Küre’ye aday gösterildi.

Başarı çıtasını her yıl biraz daha yükselten ünlü oyuncu, 2008 yılında Meryl Streep ve Philip Seymour Hoffman’la birlikte rol aldığı  Doubt filmiyle bir kez daha En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu kategorisinde Oscar adayı oldu. Amy Adams adaylıklarının ardından David O. Russell tarafından yönetilen ‘American Hustle’ filmiyle Altın Küre’de komedi dalında en iyi kadın oyuncu ödülüne ulaştı. Güzel oyuncu 2014’te ise Big Eyes ve Lullaby filmleriyle beyazperdede boy gösterdi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir