YAZARAK PARA KAZANMAK MÜMKÜN MÜ?

0
 

Bu videoyu yapmaya karar verdim çünkü 2003 yılında İstanbul’a gelip “kalemimle hayatımı kazanacağım” dediğimde hemen hemen herkes bu hedefimi çok romantik hatta imkansız bulmuştu. Bana inanan insanların sayısı bir elin parmaklarından bile daha azdı ve insanların birçoğu kendi hayallerinden vazgeçtiği için başkalarının da tutkularını körertmeye çok meyilliydi.

Bu videoyu çekiyorum çünkü 15 sene önceki Çağrı’yla aynı hayalleri paylaşan genç arkadaşlarıma cesaret ve moral vermek istiyorum.

Birine hayatınızı yazarak kazanacağınızı söylediğinizde alacağınız tepkiler hemen hemen aynıdır. “İmkansız, hobi olarak yine yaz, saçmalama, sağlam bir mesleğin olsun, bırak bu hayalleri, SSK’lı bir işe gir, bu kafayla evlenemezsin” İfadeler farklı olsa da verilen mesaj hep aynıdır ve şu sonuca varır; yazmak beş para etmez…

Yaklaşık 15 yıldır hayatını kalemiyle kazanan biri olarak size gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki evet yazarak para kazanmak mümkün. Hatta yazarak para kazanıp hayalinizdeki yaşama dahi kavuşabilirsiniz. Peki ama nasıl?

Edebiyatı çok sevdiğinizi biliyorum yoksa şu an burada bu videoyu izliyor olmazdınız, muhtemelen kitaplarla haşır neşir olmayı seven birisiniz. Yazmış olduğunuz bir kitabınız ya da yazmayı düşündüğünüz hikayeler bulunmakta… Hepinizin merak ettiği ve en sonda söylemem gereken şeyi ilk başta söyleyeceğim. İlerleyen yıllarda hayal kırıklığı yaşamamanız için size dostane bir uyarı yapmak istiyorum. Kitabınızı piyasaya sürmek için acele etmeyin, çünkü artık zaman tersine işliyor önce kitabı okuyacak kitleyi edinmeli sonra kitabınızı okurun beğenisine sunmalısınız. Mesela benim yazdığım kitaplarım bu yüzden hala gizli bir köşede gün ışığına kavuşacakları anı beklemekteler… Kısacası edebiyat alanında yazarak para kazanmak kariyerinizin çok ilerleyen aşamalarında gerçekçi bir hedef olacaktır.

O zaman nasıl yazarak para kazanabiliriz? Gelin size en baştan anlatayım. Yazarak para kazanmayı ilk olarak orta okulda yarışmalar kazanarak başladım. Çok mu geriye gittim acaba? :) Biraz daha günümüze döneyim öyleyse….

ÇAĞI YAKALAYIN!

2019 yılındayız, yaşadığımız çağın gereksinimleri, beklentileri bundan 20 yıl öncesinden çok daha farklı. Ünlü yazarların takip ettiği birçok yol artık bizim için geçerliliğini korumuyor. Edebiyat dergileri birer birer tarihin tozlu sayfalarına gömülüyor, ayakta kalmayı başaranlar ise çok küçük bir kitleye ulaşabiliyor. Geçmişteki gibi kendinizi geliştebileceğiniz edebiyat meclislerinin sayısı her geçen gün daha da azalıyor.

Bu dezavantajların yanı sıra bu çağda yaşamanın avantajlarını da fark etmek ve doğru kullanmak gerekiyor. Bloglar, online dergiler,sosyal medya, Youtube artık bir yazarın kendisini en kolay gösterebileceği sahneler olarak ön plana çıkıyor. Bugüne kadar izlediğiniz yolu tekrar gözden geçirin, neleri doğru, neleri yanlış yaptığınızı belirleyin ve eksik kaldığınız yönlerde kendinizi geliştirebilmek için daha çok uğraşın. Yazdıklarınızın insanlara nasıl ulaşacağına dair de mesai harcayın.

İstatistikler yazılı medyanın her geçen yıl daha küçüldüğünü ortaya koyuyor. Fakat doğru stratejiler izleyen yazarlar için bu handikap değil aksine büyük bir artı. Çağdaşlarınızın önüne geçebilmeniz için büyük bir fırsat bulunuyor.

YARIŞMALARI KAÇIRMAYIN!

Öykü yarışması, şiir yarışması, senaryo yarışması… Kaleminizi oynatabileceğiniz her alanda eserler üretmeyi deneyin. Evet, yazma yeteneğiniz var ama belki de yanlış kategorilerde enerjinizi harcayarak potansiyelinizin kaybolmasına neden oluyorsunuz. Söz konusu yazın olduğunda gözünüzü karartmakta her zaman fayda var.

GÖRSEL VE İŞİTSEL MEDYADA YAZARAK PARA KAZANMAK!

Medyada gördüğünüz, işittiğiniz her şeyin temeli bir yazıdan ibarettir. Güldüğünüz her espirinin, şaşırdığınız her bilginin, etkilendiğiz her sözün arkasında bir metin yazarı vardır. Eğer yeterince güçlü bir kaleminiz varsa bir medya şirketine ilk adımı attığınız andan itibaren hayal gücünüz sizi asla aç bırakmayacaktır. Bir şekilde hayatınızı idame ettirecek parayı kazanmayı başaracaksınızdır. Nasıl metin yazarı ya da editör olabileceğinizi ise ilerleyen zamanlarda farklı bir videoda paylaşacağım.

İNTERNETTE YAZARAK PARA KAZANMAK

İnternet sitelerinin ve mobil uygulamaların sayısı her geçen dün daha da artıyor. Bu da her geçen gün içerik ihtiyacının daha da çoğaldığını ortaya koyuyor. Kendiniz uzman olduğunuz konularda içerik üreterek para kazanabileceğiniz gibi yazdığınız içerikleri satarak da para kazanma şansınız bulunuyor. Fakat eğer gerçekten çok yaratıcı içerikler üretemiyorsunuz internetten kazanacağınız para ek gelirden ötesine gidemeyecektir.

BEDAVA YAZMAYI REDDEDİN

Biri sizden herhangi bir konuda ücretsiz bir yazı yazmanızı istediğinde bunu kesinlikle reddedin. Eğer kaleminizle para kazanacaksınız hayattaki ilk prensibiniz bu almalı. Nasıl siz bir manava gidip bana bedava patates ver ya da bir galeriye gidip bana bedava araba ver demiyorsanız kimse de sizden bedava yazı yazmanızı beklememeli. Emin olun yazdığınız şey para karşılığında satılan birçok maddeden daha nadir ve daha değerli.

KALEM EN GÜÇLÜ SİLAHINIZDIR

Dünyada birçok mesleğin yerini yazılımlar, makineler, yapay zekalar almakta ama kalemi güçlü olanlar her zaman yazarak kazanmaya devam edecek. Hayal gücünüzün yerini hiçbir zaman bir uygulama alamayacak. Eğer gerçekten yazabiliyorsanız unutmayın en güçlü altın bilezik sizde. Kelimelerin gücünü asla hafife almayın…

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir